Albumy :: Zarejestruj się :: Zaloguj :: Ostatnio dodane :: Ostatnie komentarze :: Najpopularniejsze :: Top Lista :: Ulubione :: Szukaj
Strona główna > Dziedzictwo > Twórcy

TYTUŁ | NAZWA PLIKU | DATA

DSC_0018.jpg
Józef Hulka w swojej pracowni w Łękawicy koło ŻywcaDo grona cenionych rzeźbiarzy ludowych należy od lat ponad pięćdziesięciu. Od prawie trzydziestu lat wiele prac wykonuje wspólnie z Anną Hulką, co nie przeszkadza im we wzajemnej rywalizacji w licznych konkursowych zmaganiach. Wykonuje najczęściej pojedyncze rzeźby słupkowe, charakteryzujące się statyczną kompozycją. Związane są one z realiami życia wiejskiego i tematyką religijną, ze zdecydowaną dominacją różnych wersji Chrystusa, Matki Boskiej, postaci świętych. Podobna tematyka przeważa w jego malarstwie na szkle. Najwyższy artystyczny kunszt osiągnął w konstruowaniu gwiazd kolędniczych, a także budowaniu małych, statycznych oraz dużych, z ruchomymi kukiełkami szopek. Był wielokrotnie nagradzany na regionalnych i ogólnopolskich konkursach rzeźby ludowej, malarstwa na szkle, plastyki obrzędowej. Otrzymał m.in. drugą nagrodę w konkursie rzeźby ludowej województwa katowickiego (1973), trzecią w konkursie współczesnego malarstwa na szkle Karpat Polskich (1976), pierwszą w konkursach plastyki obrzędowej w Bielsku-Białej (1993, 1994, 2003), drugą w konkursie na szopkę bożonarodzeniową (Bielsko-Biała 1995). Wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej przyniosły mu w 1992 roku Nagrodę im. Oskara Kolberga. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych, muzeach etnograficznych, galeriach sztuki, w tym również własnej, prowadzonej od 1991 roku. Prezentowano je na wystawach i kiermaszach sztuki ludowej w Polsce (Bielsko-Biała, Żywiec) oraz Czechach, Francji, Niemczech, Słowacji, Węgrzech. Tworzy jednak głównie dla prywatnych odbiorców, organizując zbyt we własnym zakresie. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
DSC_0157.jpg
Teodor Biegun w swojej pracowni w ŻywcuPochodzi z rodziny, która od wielu pokoleń zajmowała się i nadal zajmuje wyrobem drewnianych zabawek. Wykonuje taczki, „klepoki”, bryczki, wózki drabiniaste, koniki zwane wyścigowcami. Wzory wykonywanych przez niego zabawek posiadają bogatą kolorystykę, a także ornamentykę roślinną i geometryczną oraz często indywidualne, charakterystyczne cechy. Obecnie wytwarza konie i bryczki, a pozostałe wzory przygotowuje wyłącznie na specjalne zamówienie lub na konkursy i wystawy sztuki ludowej. Jest inicjatorem wielu przedsięwzięć promujących zabawkę ludową, temu celowi służy również prowadzona przez niego od 1990 roku własna galeria sztuki ludowej. Za swoje zabawki był nagradzany i wyróżniany w międzynarodowych, ogólnopolskich i wojewódzkich konkursach w Bielsku-Białej, Kielcach, Leżąjsku, Rabce. W 2000 roku przyznano mu Nagrodę im. Oskara Kolberga. Jego prace znajdują się w zbiorach etnograficznych muzeów w Bielsku-Białej, Rabce, Toruniu, Żywcu, Muzeum Zabawki w Kielcach, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Instytucie Etnografii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat uczestniczy w wystawach, targach i kiermaszach sztuki ludowej podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, a także imprez folklorystycznych w Krakowie, Toruniu, Warszawie. Brał udział w prezentacjach polskiej sztuki ludowej w Czechach i Niemczech, we Francji, na Słowacji i Węgrzech. Jest długoletnim członkiem i działaczem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
fototeka014.jpg
KlepokKlepok wykonany przez Mieczyslawa Tutaja
fototeka015.jpg
Koronka koniakowskaCzepiec wykonany przez Marie Michalek
fototeka017.jpg
Beskidzki haft krzyzykowyBeskidzki haft krzyzykowy (Beskid Slaski) . Bieznik wykonany przez Terese Juroszek
fototeka020.jpg
Koronka koniakowskaObrus biały wykonany przez Brygide Kajzar
fototeka021.jpg
Koronka koniakowskaKoronka koniakowska wykonana przez Helene Kamieniarz z Koniakowa
fototeka022.jpg
Koszula gorala slaskiegoKoszula gorala slaskiego wykonana przez Anne Kakol
fototeka023.jpg
Koronka konialowskaBeskidzki haft krzyzykowy (Beskid Slaski) wykonany przez Terese Juroszek
fototeka027.jpg
Rzezba autorstwa Jana BojkoRzezba autorstwa Jana Bojko
   
plików: 10 stron: 1

Strona Silesia Kultura